×
PolskaÉire Festiwal w Rudzie Śląskiej
PolskaÉire Festival in Ireland

O Festiwalu

Historia festiwalu PolskaÉire

Festiwal PolskaÉire powstał w 2015 r. z inicjatywy irlandzkiego ministra Aodhán Ó Ríordáin'a oraz Ambasady RP w Dublinie.
Odpowiedzialność za organizację festiwalu powierzono Piotrowi Rakowskiemu, ówczesnemu I Radcy Ambasady RP w Dublinie, który kierował festiwalem do roku 2017 włącznie, a obecnie jest on zarządzany wspólnie przez pracowników polskiej ambasady oraz przedstawicieli polskiej diaspory w Irlandii.
Festiwal rozwija się dynamicznie na Zielonej Wyspie i swym zasięgiem obejmuje coraz więcej miejscowości oraz dociera do coraz większej ilości osób. Ostatnia edycja festiwalu w 2018 r., objęła swoim zasięgiem 150 wydarzeń, w których uczestniczyło ponad 25.000 osób. Niestety, edycja tegoroczna została odwołana z powodu koronowirusa.

PolskaÉire festiwal w Polsce

Festiwal PolskaÉire po raz pierwszy na większą skale zaistniał w Polsce w roku 2017. Przeniesienie festiwalu do Polski stało się możliwe dzięki inicjatywie Polsko-Irlandzkiego Stowarzyszenia Edukacyjnego, które spotkało się pozytywną reakcją miasta Ruda Śląska, szeregu miejskich podmiotów, organizacji pozarządowych oraz wszelkiego rodzaju hobbystów oraz wolontariuszy.
W ramach dotychczasowych trzech edycji festiwalu w Rudzie Śląskiej w latach 2017 - 2019, miało miejsce około 60 wydarzeń w całym mieście, w których wzięło udział prawie 10.000 osób.
Tegoroczna edycja festiwalu planowana jest w terminie 5-7 lipca, a jej motywem przewodnim będzie świętowanie śląskiej oraz irlandzkiej kultury. Tegoroczny festiwal w Rudzie Śląskiej będzie się odbywał online ze względu na koronowirusa.

O festiwalu PolskaÉire

PolskaÉire Festiwal to coroczne świętowanie przyjaźni polsko-irlandzkiej. Celem festiwalu jest wzmacnianie więzów pomiędzy polskim oraz irlandzkim społeczeństwem poprzez wspólne uczestnictwo członków lokalnych społeczności w wydarzeniach o charakterze sportowym, kulturalnym, biznesowym oraz naukowym. Festiwal jest organizowany corocznie przez szereg partnerów polskich oraz irlandzkich o zróżnicowanym charakterze: instytucje państwowe, władze lokalne, stowarzyszenia, osoby indywidualne etc.

Zespół odpowiedzialny za PolskaÉire Festiwal

Polska edycja festiwalu w Rudzie Śląskiej jest organizowana przez Polsko-Irlandzkie Stowarzyszenie Edukacyjne oraz Rudzkie Stowarzyszenie Przyjaciół Irlandii „Czarna Koniczyna”, przy wsparciu szeregu lokalnych partnerów oraz wolontariuszy.

Dyrektorem Festiwalu PolskaÉire w Rudzie Śląskiej jest Wojciech Kostka, rudzianin na co dzień mieszkający w Irlandii i łączący w ten sposób swą miłość do obydwu miejsc.